پیغام
کوتاه قامتان

انجمن کوتاه قامتان بلند همت

غیر دولتی، غیر سیاسی، غیر انتفاعی و داوطلبانه

کوتاه‌قامتان بلندهمت ؛ محروم از حقوق شهروندی

کوتاه‌قامتان بلندهمت ؛ محروم از حقوق شهروندی


کوتاه قامتان مانند دیگر انسان‌ها بخشی از جامعه بشری هستند و باید از حقوق یکسانی نسبت به سایر شهروندان برخوردار باشند اما نوع دید غلط و آزار دهنده برخی مردم و باور نداشتن آنان از سوی برخی مسئولان فعالیت آنان در محیط‌های اجتماعی را سخت کرده است.

به گزارش خبرگزاری فارس از شیراز،کوتاه قامتان گر چه جثه کوچکی دارند اما همت بلندشان باعث شده است تا در عرصه‌های مختلف علمی، ورزشی، فرهنگی و هنری، عاشقانه تلاش کنند و با صدای بلند به مسئولان اعلام کنند ما هم می‌توانیم پا به پای بلندقامتان در عرصه‌های مختلف حضور داشته باشیم.

کوتاه قامتان با وجود داشتن سلامت عضو و تحصیلات از برخی حقوق شهروندی خود محروم شده‌اند و خواهان رسیدگی مسئولان به خواسته‌هایشان هستند.

بخشی از آنان در استان فارس در قالب یک سازمان مردم‌نهاد تحت عنوان انجمن کوتاه قامتان بلندهمت دور هم جمع شده‌اند و در حال پیگیری مطالباتشان هستند.

حضور ۶۰ عضو در انجمن کوتاه ‌قامتان بلندهمت

رئیس انجمن کوتاه قامتان بلند همت استان فارس در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری فارس در شیراز گفت: به دلیل عدم دسترسی به امکانات رسانه‌ای تنها موفق به شناسایی ۶۰ نفر از کوتاه قامتان کردیم که این افراد عضو انجمن کوتاه‌ قامتان بلند همت هستند.

پریسا امین صفایی افزود: تعداد کوتاه قامتان در استان فارس زیاد است اما قادر به پیدا کردن آنان نیستیم و افراد فعلی عضو انجمن را بیشتر در محیط‌های عمومی پیدا کردیم.

مسئولان شیراز کوتاه‌قامتان را درک نمی‌کنند

وی به مشکلات پیش‌روی جامعه کوتاه قامتان استان فارس اشاره و بیان کرد: کوتاه‌ قامتان معلول هستند اما به هر کجا مراجعه می‌کنند می‌گویند شما دست دارید، پا دارید، چشم دارید، گوش دارید و این درحالی است که مشکلاتی که این قشر در جامعه با آن مواجه هستند، زیاد است.

وی ادامه داد: مسئولان شهر شیراز نسبت به شهرهای دیگر کشور درک ندارند که کوتاه قامتان نیز حقوقی مثل سایر شهروندان دارند و با مشکلاتی در تمام زمینه‌ها روبرو هستند.

کوتاه قامتان مدرک دانشگاهی دارند اما فاقد شغل هستند

رئیس انجمن کوتاه قامتان بلندهمت استان فارس گفت: اکثر کوتاه قامتان دارای تحصیلات کارشناسی، کارشناسی ارشد و بیشتر هستند اما هیچ کدام شغلی ندارند زیرا هیچ ارگان دولتی به آنها کار نمی‌دهد چراکه فکر می‌کنند به خاطر جثه کوچکشان توانایی کار ندارند.

امین صفایی افزود: بسیاری از شغل ها به مغز وابسته هستند و پشت سیستم رایانه و کار با برنامه‌های نرم افزاری هیچ ارتباطی و تفاوتی با بلندقامت‌ها ندارد و حتی بهتر از آنها می‌توانند کارها را انجام دهند و در بسیاری از جاها ثابت شده است که کارهایی که کوتاه قامتان قادر به انجامش هستند، بلندقامتان عاجز از انجام این کارها هستند.

وی ادامه داد: کار دولتی به ما داده نمی‌شود و وقتی کار دولتی نباشد، دولت هیچ‌گونه حمایت بیمه‌ای از ما نمی‌کند یعنی با بالارفتن سن، کوتاه قامتان از کار افتاده می‌شوند و آن زمان، مشکلاتشان چند برابر می‌شود زیرا هیچ حقوقی به آنها داده نمی‌شود.

کوتاه‌قامتان عیبشان را به زبان هنر می‌گویند

رئیس انجمن کوتاه قامتان بلند همت استان فارس گفت: اکثر کوتاه قامتان با داشتن تحصیلات بالا به تئاتر روی می‌آورند که کارهای دلقکی انجام دهند که عیب خود را به نمایش بگذارند تا مسئولان خوششان بیاید یا کسی را بخندانند و از این طریق امرار و معاش کنند و این موضوع برای ما بسیار زجرآور است.

امین صفایی بیان کرد: علاوه بر مشکل بیمه، کار و مسکن، مشکل خیابان داریم که به هیچ عنوان مناسب ما نیست.

وی ادامه داد: عابر بانک‌ها مناسب سازی نشدند و ما نمی‌توانیم از آن‌ها استفاده کنیم.

رفتار غلط برخی مردم، کوتاه ‌قامتان را خانه‌نشین کرده است

رئیس انجمن کوتاه قامتان بلند همت استان فارس همچنین با اشاره به دید ضعیف برخی مردم که باعث آزار و اذیت افراد کوتاه قامت شده است، گفت: رفتار مردم و غلط دیدنشان بسیاری از کوتاه قامتان را خانه‌نشین کرده است و ترجیح می‌دهند در خانه بمانند و بیرون نروند.

امین صفایی افزود: ما زمانی‌که به خیابان می‌رویم باید از چهار جهت مراقب دوربین‌هایی  که مردم از ما فیلم می‌گیرند باشیم و به هر طرف نگاه می‌کنیم دوربین هایشان به سمت ما است و فیلم می‌گیرند و این برای ما بسیار دردناک است.

جهانی شدن والیبال بانوان کوتاه‌قامت شیراز

وی در ادامه به فعالیت‌های ورزشی انجمن کوتاه قامتان بلند همت استان فارس اشاره کرد و گفت: تیم والیبال بانوان  راه‌اندازی کرده‌ایم که به علت کرونا به تعویق افتاد، اما قصد داریم بعد از فراهم آمدن شرایط این تیم والیبال که اولین تیم والیبال بانوان در ایران و جهان است را جهانی کنیم و پیگیر این موضوع هستیم.

کرونا و مشکلات پیش ‌روی کوتاه ‌قامتان

رئیس انجمن کوتاه قامتان بلند همت استان فارس همچنین با اشاره به فعالیت کوتاه‌ قامتان در حوزه صنایع دستی بیان کرد: کوتاه قامتان در حوزه‌های میناکاری، گل سازی، خیاطی، گره‌چینی، نقاشی و غیره فعالیت دارند اما این روزها با وضعیت اقتصادی کشور هنرهای دستی ارزش مادی ندارد.

امین صفایی افزود: اداره بهزیستی هیچگونه حمایتی نمی‌کند و کوتاه قامتان را جزو معلولین به شمار نمی‌آورد و هیچگونه یارانه و مستمری به آنها تعلق نمیگیرد.

وی ادامه داد: امیدوارم مسئولینی که پشت میز نشستند و از بالا به ما نگاه می کنند و  اصلاً ما را نمی‌بینند مشکلات ما را حل کنند و شهرداری جهت مناسب سازی عابربانکها و پله‌های پل هوایی اقدامات لازم را انجام دهند.

لینک خبر در سایت خبرگزاری فارس


 
______ تماس با ما ______ آدرس : تهران - خیابان اسد آبادی (یوسف آباد) - نبش خیابان 21 -پلاک 209 - طبقه اول
تلفن: 88720340 - 021
فکس: 88700122 - 021
ایمیل: info@kootahghamatan.com
ساعت کاری: 8 صبح الی 5 عصر
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای انجمن کوتاه قامتان محفوظ می باشد.
طراحی و بهینه سازی وب سایت توسط آرتاراکس