پیغام
کوتاه قامتان

انجمن کوتاه قامتان بلند همت

غیر دولتی، غیر سیاسی، غیر انتفاعی و داوطلبانه

انجمن کوتاه قامتان بلند همت میزبان موسسه پژوهشی کودکان دنیا

انجمن کوتاه قامتان بلند همت میزبان موسسه پژوهشی کودکان دنیا
گروهی از موسسه پژوهشی کودکان دنیا با سرکار خانم صبور از انجمن کوتاه قامتان وارد گفتگو شدند 

 سوار اتوبوس شدند،  تا در یکی از کوچه های یوسف آباد، مهمانِ انجمنِ کوتاه قامتان باشند. در دفتر کوچکِ انجمن، هرکس جایی پیدا کرد و نشست و خانم ‌سحر صبور که خود کوتاه قامت بود و عضو انجمن، روبرویِ بچه ها ایستاد و شروع به صحبت کرد:
- انجمنِ کوتاه قامتان، هشت نه سال پیش، توسط آقایی که خودش کوتاه قامت بوده و از این موضوع آسیب دیده، تأسیس شد. انگیزه هم جمع کردن هم قدها بوده تا دیگه حسِ تنهایی نداشته باشن. 
- کوتاه قامتان وقتی کودک هستن، چندان درگیر تفاوت نمی شن اما یخورده که بزرگتر میشن، متوجه میشن که همه ی کارها رو نمی تونن انجام بدن. مثلاً خودِ من تو کودکی، وقتی دوستام شیطونی می کردن و زنگِ خونه ها رو می زدن، به خاطر اینکه بتونم شبیهِ اون ها باشم، با چوب اینکارو می کردم. 
- چرا کوچک قامتِ 12 ساله دستش به زنگ، عابربانک و ... نمی رسه ولی دستِ شما می رسه؟ سوال هایِ بی جوابی مثل این باعث سرخوردگی و گوشه گیری میشه. خیلی از بچه های ما، از خونه بیرون هم نمیان و از شبیه خودشون هم فرار می کنن. البته که آدم های موفقی هم داریم که مثل بقیه تونستن تو احتماع فعال باشن و به جاهایِ خوبی هم برسن. 
- الان می دونیم این مشکل ژنتیکیه و مثلاً برادر و خواهرهای من هیچکدوم کوتاه قامت نیستن. خیلی از خانواده ها هستن که پدر و مادر کوتاه نیستن اما بچه هست و یا برعکس. همین چند شب پیش، تو یه برنامه ی تلویزیونی پدر و مادر کوتاه قامتی اومده بودند که بچه شون کوتاه قامت به دنیا نیومده بود. 

بعد از این صحبت های کوتاه، نوبتِ سوال و جواب شد و تا پایان ادامه داشت. 
- تو دوران حاملکی میشه تشخیص داد؟ اصلاً راهی وجود داره؟ 
تست ژنتیک و یه سری آزمایش ها وجود داره، اما صد در صد نمی تونن تشخصی بدن. اخیراً دوستایِ ما، با وجود اینکه پزشک اطمینان داده بود که بچه شون کوتاه قامت نمیشه، اما اینجوری نشد متاسفانه. 
- نوزاد کوتاه قامت با نوزادِ معمولی فرق داره؟ 
ممکنه فرق داشته باشه، به ویژه گردن و سرش. منتها گاهی هم فرقی نمی کنه. 

- به لحاظ بدنی، فقط قدتون فرق داره؟
ما مثل شما قلب و کلیه و ... داریم. احساساتمون، دوست داشتنمون و سایر چیزها مثل شماست. هرچیزی در وجود شماست، ما هم داریم، فقط قدمون کوتاه تره.

- من جسارت شما را با وجود همه ی تفاوت هاتون دیدم، چطوری ایجاد شد این جسارت؟
ما به خاطر اینکه نشون بدیم فرقی نداریم با بقیه، باید خیلی بیشتر تلاش کنیم نسبت به آدم های عادی. انجمن خیلی موثر بوده توی ارتباط کوتاه قامتان با هم که حس نکنن تنها هستن. دولت هیچ کاری نمی کنه برای ما. حتی عابربانک و شیرهای آب رو هم پایین نیاورده. ما خودمون باید به فکر خودمون باشیم. 

- چند سالتونه؟ تعداد افراد کوتاه قامت چقدره؟
26 سال. حدود هفتصد، هشتصد نفر تو کل ایران شناسایی شده. اما هنوز خیلی ها نمی خوان دیده بشن و انجمن بهشون دسترسی نداره. البته ما بین خودمون پزشک داریم یا آقای نادعلی که مدیر برنامه های خیلی از خواننده هاست و همسر و دخترش کوتاه قامت نیستند. 

- حس شما به استفاده ی گاهاً تحقیرآمیز فیلم ها و تلویزیون از کوتاه قامتان چیه؟
این اتفاق خیلی از جاهای دنیا میوفته، اما تو ایران همیشه کوتاه قامت ها تو فیلم ها نوچه هستن و خیلی درک درستی وجود نداره. 


- برنامه های انجمن چیه؟
بیشتر کلاس های خودشانسی داریم، از طریق ارتباط با مشاوران. کلاس های زبان و گیتار و اخیراً کلاس های ورزشی تنیس و قوتبال. توی خیلی از شهرها هم یه نمایندگی داریم تا از این طریق کوتاه قامتان بتونن دور هم جمع بشن. 

- موقع ازدواج کردن چه مشکلاتی دارین؟
خیلی از ماها تمایل دارن که با قدبلند ازدواج کنن، خیلی ها هم نه. خیلی باید درک و دوست داشتن وجود داشته باشه که ازدواج با بلند قد خوب از آب دربیاد. وقتی با هم ازدواج می کنیم، راحت تره. 

- تا به حال درخواستی از دولت و شهرداری برای کمبودهایی که وجود داره، داشتین؟
واضح تر از اینکه ما هم داریم تو این جامعه زندگی می کنیم و راه می ریم؟ اونا می بینن مشکلات مارو. آقای قالیباف وقتی داشت شهردار می شد، قول داد که اگر رأی بیاره، 14 تا از کوچک قامت های انجمن رو توی شهرداری استخدام می کنه، که البته این کار رو کرد. 

- رفتار جامعه چطوره با شما؟
قدیم خوب نبود، اما الان خیلی بهتره. چند سال پیش یه دیوونه دنبالم کرده بود، فکر می کرد عروسکم.
 
- کی تفاوت رو فهمیدین؟
من از راهنمایی حساسیتم شروع شد. یادمه وقتی بچه بودم، همیشه می شنیدم که "فلانی رو دیدی چقدر قد کشیده."  من همیشه فکر می کردم که از اون آدم هایی م که یه شبه، یهو قد می کشن. واسه همین شبا دست و پامو کامل باز می کردم که خوب کشیده بشه. اما به تدریج فهمیدم که اینجوری نیست و قرار نیست قد بکشم.

- شما قدتون چقدره؟
25/1 تا 29/1 – (با خنده) واسه ما سه چهار سانت هم خیلی مهمه.  انجمن تا 40/1 هم می پذیره. بیشتر از اون می تونه جز حامیانِ ما باشه. 


- چه انتظاری از جامعه ی  نوجوان دارید؟
به این فکر کنید که چیزهایی که شما به راحتی بهش دسترسی دارید، یکی ممکنه دستش بهش نرسه. یا حتی ما به خاطر پاهای کوتاهمون، راه رفتن و یا از پله بالا رفتن سخته برامون. واسه همین گاهی که پله برقی ها خراب میشه، سخته ازشون بالا رفتن. ما کوتاه قامتی داریم که قد یه شیشه نوشابه ست. ما خیلی سخت می تونیم سوار اتوبوس بشیم یا حتی از سرویس بهداشتی های عمومی به زحمت استفاده می کنیم. فکر کردن به اینا هم کافیه. - چه ماشین هایی می تونید سوار بشید؟
همه ماشینی. البته باید یه دستکاری هایی توشون بشه و مثلاً پدال ها و صندلی بالاتر بیاد. هرچند شرکت های ایرانی هیچکاری با ماشین ها نمی کنن و ما باید کلی هزینه کنیم، برای اینکه ماشین با وضعیت ما سازگار بشه. یه زوج کوتاه قامتی هستن به نام سمیه و شهریار که دارن با ماشین شاسی بلند ایرانگردی می کنن. 

- کوتاه قامت ها نیاز به مراقبت دارن؟
بعضی هاشون آره. 

-  برای لباس خریدن مشکلی ندارید؟
الان که همه مشکل دارن(می خندد). خوبه که طراحان لباس به فکر ما هم باشن. 

- کجا تفاوتون باعث رشد شما شده؟
ببینید یه وقت هایی روزنامه آگهی می زنه که به یه خانوم برای فلان شغل نیاز داریم. همه ی مشخصاتشم ما داریم. هیچ اشاره ای هم به قد نکرده. اما وقتی میری اونجا، یجوری دست به سرت می کنن. من کم کم یاد گرفتم خودمو تو چنین شرایطی قرار ندم و حتی به خیلی از شغل ها نه بگم. 

- گاهی من فقط دوست دارم نگاه کنم و منظور بدی نداریم یا نمی خوام مسخره کنم. ایراد داره؟
ما خوب حس می کنیم. حتی اگر کسی لبخند بزنه، می تونیم بفهمیم این از روی محبته یا تمسخر. اونو به ما واگذار کنید. 

- کلیپی یا چیزی هست که شما رو اونجوری که هستین نشون بده؟
ما خوشحال میشیم کسی بیاید و اینکارو بکنه. خودِ انجمن چندان وقتی نداره و بیشتر درگیر کارهای دیگه ست. 

سوال و جواب که تمام شد، عکسی گرفته شد و بعد هم به مقصد اتوبوس، انجمن را ترک کردند.
______ تماس با ما ______ آدرس : تهران - خیابان اسد آبادی (یوسف آباد) - نبش خیابان 21 -پلاک 209 - طبقه اول
تلفن: 88720340 - 021
فکس: 88700122 - 021
ایمیل: info@kootahghamatan.com
ساعت کاری: 8 صبح الی 5 عصر
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای انجمن کوتاه قامتان محفوظ می باشد.
طراحی و بهینه سازی وب سایت توسط آرتاراکس